Auto kredīti un kas jāņem vērā

Auto kredīti ir viens no populārākajiem aizdevumu veidiem, un tos piedāvā gan bankas, gan arī nebanku sektora dalībnieki, līdz ar to šādu kredītu piedāvājums ir samērā plašs. Tieši šī iemesla dēļ, meklējot sev piemērotāko aizdevumu, ir svarīgi izskatīt visas iespējas – dažādi kreditori piedāvā dažādu veidu kredītus un to nosacījumus, kā arī var izmantot atšķirīgu kredītu terminoloģiju, kā rezultātā aizdevums ar vismazāko ikmēneša maksājuma lielumu var nenozīmēt to, ka tas ir labākais un izdevīgākais. Izvēloties auto kredītu, ir nepieciešams salīdzināt 5 būtiskākos faktorus.

Automašīna

  • Komisijas maksas – vai tādas ir un cik lielas?

Neatkarīgi no tā, kā kreditors definē šādas izmaksas, piemēram, kredīta noformēšanas vai pieteikuma apstrādes maksas, brīdī, kad tiek salīdzināti auto kredīti, ir nepieciešams uzskaitīt komisijas maksas, kas saistītas ar katru no tiem, jo tās var samērā būtiski sadārdzināt aizdevumu.

  • Gada procentu likmes lielums

Šis rādītājs:

  • Iekļauj gan aizdevuma procentu likmi, gan visas parējās komisijas un cita veida maksas, kas ir saistītas ar aizdevumu;
  • Parāda patiesās aizdevuma gada izmaksas kredīta ņēmējam;
  • Saskaņā ar Latvijas likumdošanu ir jānorāda jebkuram kredītam, lai tādā veidā kredīta ņēmēji var salīdzināt aizdevumus un to izmaksas.

Gada procentu likme kā rādītājs var parādīt to, ka aizdevums ar mazāku procentu likmi, bet augstām komisijas vai apkalpošanas maksām, var rezultātā būt dārgāks par aizdevumu ar nedaudz augstāku procentu likmi, bet mazākām visām ar to saistītajām izmaksām. Auto kredīti ar mazāku gada procentu likmi būs izdevīgāki.

Kopējās auto kredīta izmaksas

V

Kopējās kredīta izmaksas var aprēķināt pavisam vienkārši – saskaitot ikmēneša maksājumu lielumus visa kredīta laikā un pieskaitot visas komisijas un apkalpošanas maksas. Šis rādītājs būs labāks nekā tikai ikmēneša maksājumu lielumu salīdzināšana, jo tas sniegs informāciju par to, cik katrs no auto kredītiem izmaksās ilgtermiņā.

Iespēja veikt papildus maksājumus

V

Gada laikā kredītņēmējam var rasties papildus līdzekļi, kurus novirzīt auto kredīta ātrākai atmaksai, tādēļ, meklējot izdevīgāko auto kredītu, būtu nepieciešams salīdzināt, piemēram, to, vai gada laikā ir iespējams veikt papildus maksājumus, un, ja ir, tad cik bieži to var darīt.

  • Priekšlaicīga kredīta atmaksa – vai ir iespējama?

Atdodot kredītu pirms noteiktā laika ir iespējams ietaupīt uz procentu maksājumiem, tādēļ arī tādam faktoram kā priekšlaicīga kredīta atmaksa būtu nepieciešams pievērst uzmanību. Vairāki kreditori šādos gadījumos var prasīt kredītņēmējam samaksāt visu atlikušo procentu summu vai kā soda naudu noteikt, piemēram, procentu summu par trīs mēnešiem. Auto kredīti ar lētākajām soda naudām par to priekšlaicīgu atmaksu būs izdevīgāki.

Izvēloties piemērotāko aizdevumu, pievērsiet uzmanību augstāk minētajiem faktoriem, kā arī izvērtējiet savas iespējas izvēlēto aizdevumu atmaksāt.

Mīti par auto kredītu

Auto

Uzzini dažus no mītiem, kas ir palaisti pīles formātā no cilvēkiem, kuri savas vainas dēļ ir vīlušies, kādā no Latvijas aizdevējiem vai vispār ir patālu no līzingiem. Protams, ka visi aizdevēji nav nekādi svētie, bet šoreiz ne par to, bet par mītiem!

Mīts Nr. 1 – Man nepiešķirs auto kredītu

Kopš  2009. gada, kad Latvijā strauji sāka attīstīties nebanku kreditoru nozare, arī aizdevumi automašīnas iegādei ir kļuvuši pieejamāki visiem iedzīvotājiem. Ja bankā kredīts ir atteikts, ir visas iespējas apskatīt nebanku kreditoru piedāvātos pakalpojumus un noskaidrot to:

  • Cik liela pirmā iemaksa ir nepieciešama;
  • Kādi būs ikmēneša maksājumi un procentu likmes;
  • Uz cik ilgu laiku kredīts var tikt piešķirts un tamlīdzīgi.

Šobrīd šo visu informāciju var iegūt internetā, tādēļ atrast sev piemērotāko auto kredītu nekad nav bijis tik viegli!

Mīts Nr. 2 –  Auto kredīti ir dārgi

Cilvēkiem mēdz šķist, ka aizdevumi ir dārgi, ņemot vērā to procentu likmes un citas izmaksas. Šis mīts varētu būt novecojis, jo mūsdienās, kad auto kredītu nozarē ir tik liela konkurence, arī aizdevumu izmaksas ir kļuvušas mazākas. Izvēloties aizdevumu, kas atbilst savai finansiālajai situācijai un kas ir labākā kredīta termiņa un ikmēneša maksājumu lieluma kombinācija, automašīna nemaz tik ļoti nesadārdzināsies. Šajā kontekstā būtiski ir izvēlēties pareizo aizdevēju – bankās procentu likmes visticamāk būs zemākas nekā pie nebanku kreditoriem [1],[2], tomēr nebanku kreditori piedāvā mazāku birokrātiju un ātrāku kredīta noformēšanu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *